free web hosting | free hosting | Business Hosting Services | Free Website Submission | shopping cart | php hosting

         

Ana Sayfa


 

 

“Bulut, dağ, kıyı şeridi veya ağacın şeklini tarif etmek için mevcut geometrinin yetersizliği aşikardır.”

Benoit  Mandelbrot

Geçen yıl bu siteyi fraktaller üzerine bulduklarımı toplamak için açmış, araştırmamı yaparken de bir taraftan arama motorlarına kayıt etmiştim. Bir süre bütün boş vakitlerimi bu konuya ayırdım ta ki....rüyalarımda bile irasyonilite ile uğraştığımı fark edene kadar. Hal böyle olunca ara vermek doğru olacaktı. Bu ara verdiğim zamanda yine merak ettiğim "oyun teorisi" ile okumalara başadım. Geçenlerde bir arkadaşım arama motorlarında "Julia Mandelbrot" anahtar kelimeleri girince  en çok senin siten çıkıyor diyince birden vicdan azabı çektim ve benim gibi arama motoru kullanıcaları "madem bir şey yazmadın, niye boş içerikli siteyi kayıt ettin?" demesin diye okuyacağınız bu sayfayı hazırlamaya başladım. İçerikleri hakkında kısa özet veren bu linkler sayfasının konuyu merak edenlere faydası olacağını umuyorum. İyi okumalar.....

Julia Mandelbrot

30.03.2003

 

Fraktaller, matematiksel denklemlerin sonucunda bilgisayar tarafından çizilen muhteşem görüntülerdir. Fraktal geometri modern bilimini, özellikle kaos biliminin önemli uğraş alanlarından birini oluşturur. Fraktal geometri ayrıca, bu sayfalarda da görebileceğiniz gibi, ancak bilgisayarlar yardımıyla gerçekleştirilebilen matematiksel tekrarlar (iterasyonlar) sayesinde, oldukça zengin grafik görüntüler elde edilebilmesini de sağlamakta. Bu şekiller ayrıca, doğadaki bir çok oluşumun izlediği kuralları da izlediğinden (örneğin kabuklu deniz canlılarının karmaşık biçimleri, ağaçların veya damarların dallanmaları, yeryüzü şekilleri vb.) oldukça garip ve doğal bir güzellikleri var. Ayrıca, fraktal boyutlar dediğimiz buçuklu veya kesirli boyutlara sahip olmaları açısından da alışılmadık özelliklere sahipler. Devamı:

http://fraktaller.tripod.com/fractal.htm (Sinan Canan’ın fraktaller üzerine hazırladığı site)

Ali Eskici’nin hazırladığı "Fraktal 6" ve hikayesi:

http://alieskici.sitemynet.com/progs/fraktaltarih.htm

 Ercan Gürvit, matematiksel formüller ve tanımlarla Fraktalleri anlatmış:

http://www.ercangurvit.com/fraktal.htm

 “Doğal şekiller kendilerine benzerler. Doğa ve fraktaller, matematik içerisinde birleştirilir ve cisimlerin kendilerine benzerlikeri tanımlanır. “ Devamı:

http://www.ilkersen.com/muzik/default.asp?pageOut=math.asp

İlker Şen’in sitesinde fraktal izleyebilir, fraktal müzik yazılımları bulabilirsiniz..

“Bilgisayar mucizesiyle evreni anlamaya daha yaklaştı insanlık. Bahsettiğin gibi buna en güzel örnek fraktaller. Mistik çağrışımdaki 'arşetip' olgusunun bilimsellikte örneklenmesi sanki. Ve diğer önemli kavram, evrenin temelindeki sır, yani "her noktada enerjinin değil, bilginin yaratıcı güç olduğu" fraktellerde karşımıza çıkıyor. İki satırlık bir program, başka bir ifadeyle "küçücük bir bilgi paketi" sonsuz çeşitlemelerle bir evren yaratıyor adeta.”  Xxanadu'dan, Devamı:

http://www.xxanadu.org/fraktaller.htm

 Fraktal müzikler hakkında bir yazı.

http://www.istegenc.com.tr/content/teknoloji/article.asp?lngArticleID=21

Fraktaller ile ilgili Bir Film:

The Bank, Türkçe'ye "Banka: Kelebek Etkisi" olarak çevirmişler.

Filmdeki matematikçi üzerinde çalıştığı modeli, bankanın başkanına anlatırken şöyle diyor: " insan davranışlarını modelleyebilmek çok zor, hatta imkansız ama her birine birey olarak baktığınızda... eğer yüz tanenin hangi durumda ne yaptığina bakarsak, modelleyebilmek daha kolay olur" 

 Matematikçinin teorisi,  Pi'deki Max Cohen'inkine çok benziyor farkı  bu sefer cok eski model bilgisayarlar yerine çok modern bilgisayarlar var ve Pi' de daha çok doğadaki fraktallere (duman, deniz kabuğu, kahvenin karıştırılması esnasında oluşan girdap...) yer verilip, meraklısının yakalaması beklenmişken,  Jim Doyle bu modern teknoloji ile sizlere fraktal grafikler gösterisi yapiyor. Evdeki pc yerine sinema perdesinde fraktaller görmek harikaydi. Film ayrıca sonunda bir süpriz olacak şekilde kurgulanmış. İzlenmesini tavsiye ederim. Film hakkında linkler:

 

Son Günlelleme: 30.03.2003 21:22

  

 
     
New Page 1